View Full Version : Where's the dollar?
NighthawkNZ
6th November 2007, 22:40
A dishwasher cost $60.00 three sisters said they would go thirds in it and paid $20 each. The sale person said no problem will get it delivered.
The delivery guy picks up the dishwasher, and the sale person says he made a mistake and the dishwaher was on sale and was only $55.00. The sales person gave the driver $5.00 and asked to give it to the 3 sisters.
The driver thought hmm how am I to split this, so he decided to give them a $1.00 each and keep $2.00 for himself.
So my question is this.
$60.00 for the orginal sale. $20.00 each
The driver gives them a $1.00 each meaning they only paid $19.00 each
$19 x 3 = $57
$57 + $2 (drivers $2) = $59
Where is the other dollar? :scratch:
yod
6th November 2007, 22:46
57 MINUS 2 = 55 which is what they paid for it
you dont add it on you subtract it
Cibby
6th November 2007, 22:48
There is no extra dollar. Not so much of a math riddle, more of a logic riddle, how you look at it kind of riddle
Another way to look at it is there is $60 in play.
Dishwaser Co has $55 of it, gave $5 to the driver ($60)
Sister 1 got back $1 of the $5 from the Driver
Sister 2 got back $1 of the $5 from the Driver
Sister 3 got back $1 of the $5 from the Driver
driver kept $2
55 + 1 + 1 + 1 + 2 = 60
Mikkel
6th November 2007, 23:04
Oh no, not again...
There are several flaws:
Realistic retail prices would be $59.99 and $54.99.
The delivery guy would have kept all $5 - no problem.
There are no honest salespeople, they would also have kept the $5 - no problem.
However, if the 3 sisters had paid $19 each then they would have paid a total of $57. If $55 of these had gone to the dishwasher there would indeed have been $2 left for the driver.
But let's play along... You can even make $2 disappear: Say that the discounted price was $56 and the driver is given $4 to hand back. He gives back $1 to each girl - 3x$19+$1=$58... WTF?!?
Or he keep all four for himself... 3x$20+$4=$64... now this is much smarter since now we're actually MAKING money!!!
Sam I Am
7th November 2007, 00:53
a little like counting fingers backwards hold all 10 up and count down lowering each finger as you count down...
first hand 10 9 8 7 6 + 5 fingers on the other hand 6+5=11
Laava
7th November 2007, 06:45
If the sisters had been smart they would have used a finance company so that when it tips over they get an extended free credit period before the receivers step in!
NighthawkNZ
7th November 2007, 07:03
Not so much of a math riddle, more of a logic riddle, how you look at it kind of riddle
Correct... :)
a little like counting fingers backwards hold all 10 up and count down lowering each finger as you count down...
first hand 10 9 8 7 6 + 5 fingers on the other hand 6+5=11
Ha I haven't heard that one for years...
Over all this is the way the government runs the books... errrr :gob:
rainman
7th November 2007, 19:25
Realistic retail prices would be $59.99 and $54.99.
For a dishwasher????!!!! :gob:
Fatjim
7th November 2007, 19:28
My dads got a wheelbarrow.
NighthawkNZ
7th November 2007, 19:35
For a dishwasher????!!!! :gob:
Actually I picked up a dishwasher for $20.00. it works... :)
Mikkel
7th November 2007, 22:55
For a dishwasher????!!!! :gob:
You been flatting lately? I wouldn't want to pay much more than that for those late 70s models TBQFH!
rainman
8th November 2007, 19:15
You been flatting lately?
Um, no. Not for quite a while, actually! :)
homer
8th November 2007, 22:12
Oh no, not again...
There are several flaws:
Realistic retail prices would be $59.99 and $54.99.
The delivery guy would have kept all $5 - no problem.
There are no honest salespeople, they would also have kept the $5 - no problem.
However, if the 3 sisters had paid $19 each then they would have paid a total of $57. If $55 of these had gone to the dishwasher there would indeed have been $2 left for the driver.
But let's play along... You can even make $2 disappear: Say that the discounted price was $56 and the driver is given $4 to hand back. He gives back $1 to each girl - 3x$19+$1=$58... WTF?!?
Or he keep all four for himself... 3x$20+$4=$64... now this is much smarter since now we're actually MAKING money!!!
why did you have to complicate things
I can imagine you saying something like that .....wish id thought of it
anyways im off to bed
:2thumbsup
Curious_AJ
8th November 2007, 22:22
the maths... it hurts AJ's brain...
NighthawkNZ
8th November 2007, 22:24
the maths... it hurts AJ's brain...
Its not really a math question more a logic question ;)
Curious_AJ
8th November 2007, 22:33
same thing... maths and logic go together lol... I'm good at neither ^-^ as you know.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions Inc. All rights reserved.