A simple test to illustrate how intuition fools most of us into making a basic error in simple maths.
A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost?
Please just post your answer without any explanation and/or equation (so the adventure of discovery isn't ruined for others). I failed.![]()
Bookmarks