
Originally Posted by
Ixion
I'll feed anybody for $25 per week and show a handsome profit.
OK. First rule. Buy INGREDIENTS, not prepared food. Fundamental rule, if it comes in a can or packet, pass it by.
Rice is your firend. It's cheap (buy a sack from the Indian stores).
Buy a chicken (raw one). No stove, so joint it out, fry it for Maryland chicken, Oriental chicken, chicken chasseur. . Save the carcase. With $5 worth of split peas lentils and barley , and a few veges , that'll make a huge pot of nutricious chicken soup. Last you a month. Easy as to make . (Add a bacon bone and it's to die for)
Veges are CHEAP. You can get a huge amount for $10. Carrots, cabbage, broccali, onions.
Sausages are good , about the only sensible thing you bought. Bread's cheap if you buy the cheap loaves, but not as cheap as rice.
Invest $10 in spices and herbs. Not only are they good for you (don't stint the garlic!), but they turn ordinary food into a feast.
Look around the butcher (or supermarket , but butcher is better). Find a cheap cut of meat (mutton flaps work well). Cut up and trim. Fry in a little oil until brown. Put it into a casserole pot. Add carrots, potato cut up, lotsa onion, lotsa garlic (no, more garlic, that's not a lot . More , More , LOTSA garlic) . Add worchester sauce , soy sauce, spices and herbs, a sprinkle of brown sugar, a cup of vinegar. Top up with water. Put in the over - bugger you aint got one , OK, make it an Irish stew just simmer it VERY GENTLY AND SLOWLY on the hotplate. Should take about 6 hours to cook. My casserole feeds two of us for 6 meals. Costs about $6 . Dollar a meal. Easy as falling off y' bike.
Wots wornga with peasant food anyway. They eats bloody well does the peasants.
Bookmarks